Polsko

Ve dnech 24. až 28. srpna se náš předseda Honza Říha, jako jediný zástupce z Mataharínů, zúčastnil lezecké akce v Polsku, pořádané libereckým horooddílem TOP HORIZONT. Tady je několik jeho postřehů z této akce:

Bydleli jsme v kempu ve vesnici Rzedkowice Zajazd Pod Skalka. Horolézt jsme chodili do oblasti Jura či Mirowó. Na tamních vápencových a dobře jištěných skalách se lezlo velmi příjemně a byl jsem moc spokojen, dokonce jsem si troufl i na několik těžších cest, z čehož mám opravdu dobrý pocit. Pozitivní bylo i to, že nám přálo počasí. Až na výjimky, kdy se krátkodobě zamračilo a ochladilo, jsme si dosyta užili sluníčka.

Celá akce byla, spíše než urputné dosahování nejtěžších vrcholů, pojata jako přátelské a pohodové lezení. Poznal jsem spoustu nových přátel z Polska i oddílu TOP HORIZONT, kteří mi celý pobyt zpříjemňovali. Poláci dokonce uměli zpívat české písničky. Jejich nejoblíbenějším hitem se stal trhák od Svěráka a Uhlíře Elektrický valčík, jehož refrén „Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden eeelektrický proud...“ mi zní v uších ještě teď.

Byl jsem překvapen, nakolik Poláci holdují alkoholu, především vodce. Celou dobu jsem se tomuto snažil (a to dokonce poměrně úspěšně) vyhnout. Poslední večer jsem však tuto „místní tradici“ taktéž podstoupil a jako jediný neřidič jsem do sebe lámal jednu vodku následovanou několika doušky „Pepsiny“ za druhou. Pěknou tečkou a chutnou třešínkou na dortu pro mě byl závěrečný taneček s místní horolezkyní a krasojezdkyní, spanilou Aškou.

Z této dovolené jsem opravdu nadšený. Skvělé lezení, bezva lidi, super zábava, prostě celkově povedená akce. Příští rok se chystám určitě znovu. Jen pevně věřím v hojnější účast členů Matahari, abych nemusel tento oddíl reprezentovat sám jako letos.

Autor: Jan Říha

Fotogalerie

Savvy s.r.o. TOPlist