Oddíl

Nejprve bychom Vám rádi vysvětlili, proč jsme pro oddíl zvolili jméno Matahari. Možná si teď říkáte, že je to přece jasné, jsme špióni, a proto jsme se rozhodli pro jméno slavné holandské špiónky Mata Hari. Tak tomu ale není. Nepatříme k žádné rozvědce, ani k žádné bojové skupině :-). Slovo Matahari pochází z oblasti vzdálené od té naší tisíce kilometrů. Je to oblast, kde je sluníčko většinu roku v naprosté převaze. Matahari znamená indonésky "slunce". V doslovném překladu je to "oko dne". Tak jako je slunce okem dne, se my stáváme očima nevidomého Honzy. A proč slunce? Tam, kam dopadají sluneční paprsky bývá teploučko a sluncem zalitá skála je pro horolezce to pravé.

Většina z nás má tu možnost se ze sluníčka radovat naplno. Někteří lidé však mají ke slunci daleko. Handicapované děti si také zaslouží pohyb na prosluněném čerstvém vzduchu. Jenomže právě ony o tuto možnost často přicházejí. Pokud se náhodou dostanou k nějaké činnosti, která by jim to umožnila, nemají pak často dostatek finančních prostředků, aby se mohli něčemu takovému věnovat dlouhodoběji. Našemu oddílu jde především o to, umožnit handicapovaným dětem vyzkoušet si pocit prosluněné skály, otevřít jim cestu k horolezectví, a pomoci jim překonat jejich handicap. Naším cílem je stát se právě takovým sluníčkem pro ty, kteří jej nejvíce potřebují. Ať již děti, či dospělí s různým handicapem, kteří by se rádi věnovali tomuto sportu a nemají tu možnost ať již z důvodů finančních či jednoduše proto, že nemají s kým se tímto sportem zabývat. Rádi bychom pomohli hlavně handicapovaným dětem, ale i dětem bez handicapu, které by si sice rády zalezly, ale po finanční stránce si to prostě nemohou dovolit.

Kdo tedy vlastně jsme?

Jsme lezecký oddíl lidí, kteří nemají radost jen ze samotného lezení, ale nejvíce se radují, když jejich oblíbený sport vykouzlí šťastné a hrdé úsměvy na tvářích těch, kteří to potřebují nejvíce. Zjišťují při tom, že jsou schopni zdolávat cíle, které by nejeden člověk bez handicapu nebyl vůbec schopen zvládnout.

Rádi bychom handicapovaným zprostředkovali možnost sportovního vyžití a za pomoci sponzorů pak pro ně docílili i snad úplné minimalizace nákladů, které jsou spojeny s tímto sportem. Chtěli bychom, aby měli nejen možnost lézt, ale aby tato možnost byla zdarma. Víme, že kromě toho, že musí každodenně zdolávat překážky spojené s jejich handicapy, často se potýkají i s finančními problémy. Právě to se často stává pravým důvodem toho, že jsou místo aktivního sportování nuceni zůstat doma. Chceme jim pomoci jejich život prožívat naplno i přes handicap.

Kromě samotného lezení se zabýváme také hledáním sponzoringu pro tuto činnost. Plánujeme akce lezení venku, na umělých stěnách, ale také různé výlety do skal či hor. Handicapovaným bychom rádi nabídli možnost základního lezeckého výcviku, který by byl zajištěn jednak odbornými instruktory, ale samozřejmě za vydatné pomoci všech ostatních členů našeho oddílu. Naším hlavním místem činnosti je Praha, ale rádi bychom zajistili lezení pro handicapované s pomocí jiných oddílů či instruktorů i v jiných místech naší republiky.

Na závěr bychom Vám rádi řekli, komu vlastně patří největší dík za to, že jsme začali o nějakém podobném projektu uvažovat. Za celou myšlenkou stojí jeden náš spolulezec – Honza Říha – nevidomý kluk, který je pro nás všechny největší inspirací a motivací. Právě on nám dnes a denně dokazuje, že je to možné. Víme jak je pro něj důležité být mezi lidmi a moci se radovat ze svých výkonů, kterými nás neustále překvapuje. Konec konců, stál na vrcholu Mont Blanku, zdolával ledovce pomocí cepínů a maček a vyleze téměř všechno, před co se postaví. Že nevěříte? Pak se podívejte na jeho osobní stránky, kde je i spousta fotografií z jeho výstupů. Štěstí, které z něj vyzařuje po překonávání sama sebe je velice nakažlivé a proto bych rádi podobnou možnost poskytli i ostatním.

Podáváme tedy pomocnou ruku těm, kteří si to zaslouží a kteří by bez ní nemohli prožívat naplno radost z pohybu ať už na umělé stěně, nebo na sluncem vyhřáté skále.

Chceme být sluncem pro handicapované a najdou-li se mezi Vámi tací, kterým se naše činnost líbí a kteří by chtěli také pomoci, rádi Vás mezi sebou přivítáme.

Členové oddílu

Zde se nachází seznam jednotlivých členů našeho oddílu. Kliknutím na jejich fotky či jména se dostanete na stránku s podrobnějšími údaji.

Savvy s.r.o. TOPlist