Tomáš Radil

Tomáš Radil

Profil

oslovujeme, voláme: tomas
datum narození: Tuesday 21. January 1975
e-mail: radiltom@volny.cz

Pár slov o mně

Lézt jsem začal v roce 1988 jako žáček šesté třídy základní školy. Tehdy byly pojmy jako lezečky, sedák, frendy, Petz nebo Kong velmi vzdáleny horolezeckému sportu v bývalém Československu. Lezlo se v podomácku šitých úvazech, jistilo na nylonových „drátech“ domácí značky Juta a obouvaly se kopačky s uřezanými špunty. K lezení mě přivedl tatínek a strýc, ale také tátova „horolezecká knihovna“, ve které bylo skoro vše, co tenkrát o horolezení v ČSSR vyšlo. Pod vedením rodinných příslušníků jsem několik let poznával lezecké terény Čech a Moravy, učil se uzly, jistit, ale také se umět ve skalách chovat a ctít pravidla hry. Postupně přišlo samostatné lezení s kamarády a v roce 1995 jsem vstoupil do HO Humanita Praha. V oddíle jsem poznal krásu hor, zprvu Vysokých Tater, pak Dolomity, Alpy, lezení v ledu i visení ve skobách při technickém lezení.

Posledních pár let chodím v zimě pravidelně trénovat na pražské umělé stěny a bouldry, ovšem nejlépe se cítím venku v přírodě a na skále. Miluji rozhledy z pískovcových věží, vápencové Arco u Lago di Garda, ale i hrobový horský klid pár stovek metrů nad zemí. Vášní se mi stalo také cestování do JV Asie, rád se projedu na horském kole nebo v zimě na běžkách.

Něco malinko z výkonů: na skalách jsem víceméně stále schopen vylézt jako prvolezec cesty do 7/7+, na pískovci do VIIc až VIIIa, na umělé stěně překrokuji linie do osmičky. Cením si mnoha pískovcových výstupů pro jejich psychickou obtížnost, ale také delších výstupů v Dolomitech např. Comiciho cesta(7) v severní stěně Cima Grande, JV stěna(7) na Cima Piccola; na Marmoladě J stěna Via Tomasson(5), výstupů ve Wilder Kaisru např. Rebitsch-Spiegel (7) na Fleischbank, klasiky v Bergellu Cassinovy cesty(6+) v SV stěně Pizzo Badile, na Dachsteinu cesty Schmetterling(6-), v oblasti Mont Blancu cest Rebuffat(6+) na Aig. d.Midi nebo Švýcarské cesty(7) na Grand Capucin. Rád zavzpomínám i na lehčí krajinově velkolepé túry jako např. normální cesty na Mont Blanc, Grossglockner či trekking v nepálském Himálaji do výšky 5800m.

Savvy s.r.o. TOPlist