Gorila

Dvoudenní lezecký program s nevidomými a slabozrakými dětmi následovený dvoudenním lezením na okolních skalách.

Po prvním úspěšném víkendovém lezení se zrakově postiženými dětmi z TTO Praha jsme s chutí přijali nabídku uspořádat akci další. Tentokrát jsme se vydali my za dětmi a to přímo do jejich tábora v Jizerských horách. Opět se jednalo o lezení dvoudenní, oproti minule však přibylo podstatné množství dětí. Abychom předešli organizačním problémům, požádali jsme o pomoc místní výborné horolezce, kteří ochotně přislíbili svou účast (i když kdesi došlo k menšímu komunikačnímu šumu, který byl snad následně vysvětlen a překonán). Náš obrovský dík tedy patří lezcům z oddílu TOP HORIZONT (konkrétně Zdendovi, Ondrovi, Romanovi a Míše).

Tentokrát děti vyzkoušely, jak se leze na žule v Oldřichově V Hájích. Všechny se ke skále stavěly velmi statečně. Ve čtvrtek se odhodlalo téměř 30 odvážlivců, z nichž většina se setkala se skálou poprvé. V zapůjčených lezečkách, sedáku a helmě (za jejichž sponzorské darování děkujeme firmám Saltic, Singing Rock a Warmpeace) se cítily jako praví horolezci. Nenechali se tedy ničím zaskočit a se svými výkony byli velmi spokojení, jejich jističi pak patřičně hrdí. Následující den už se vypravilo jen 6 dětí, kterým lezení nejvíce učarovalo. V takto skromnějším počtu si děti podstatně více zalezly a úsměvy na jejich tvářích naznačovaly, že i druhý den dopadl dobře.

Ve čtvrtek večer jsme ještě děti seznámili s nejrůznějšími lezeckými potřebami, což se setkalo s nečekaným nadšením a zájmem. Děti si na vlastní kůži zkoušely, jaký je rozdíl při jištění osmou, "kyblíkem" nebo gri-grim, osahaly si expresky, karabiny, vklíněnce, cepíny, mačky a mnoho dalšího. Největší úspěch sklidil asi lavinový set, při kterém nejdřív zkoušely pomocí pípáků najít narychlo zavaleného Honzu Říhu. Když objevily oblast, kde zhruba ležel, pokoušely se jeho přesnou pozici určit lavinovou sondou. Nakonec se k symbolickému slovu dostala i lopata.

Měli jsme připraveno ještě několik s lezením souvisejících aktivit, jako například stavění stanů (za jejichž zapůjčení děkujem firmě Hannah), ale bohužel už nám tentokrát nezbyl čas. Novopečená horolezčata byla za své výkony odměněna dárky z televize Nova a buřtíky od firmy LE & CO.

Autor: Káča

Fotogalerie

Pořadatelé

Dětský tábor, ke kterému se naše akce vázala, pořádal v Jindřichovicích pod Smrkem Tyfloturistický oddíl při škole Jaroslava Ježka. Velký dík si zaslouží i Honza "Dag" Puš, který nám po celou dobu pomáhal a Jiří Hušek, vedoucí CHKO Jizerské hory, který nám akci oficiálně povolil.

Napsali o nás

O této akci informovala ČTK tiskovou zprávou, jejíž znění si můžete přečíst například v archivu Deníků Bohemia.

Během čtvrtka byla rovněž natočena krátká reportáž pro Libereckou televizi Genus. Je k dispozici v archivu televize Genus, a to společně s dalším vysíláním z téhož dne. Zajímá-li Vás pouze část věnovaná této akci, stáhněte si tento sestřih.

Sponzoři

Akci sponzorovaly firmy:

Savvy s.r.o. TOPlist