Ještě Delší mosty

Handicapované děti ze sdružení DRAK a děti z dětských domovů s lezeckým nadšením měly již podruhé možnost osahat si makakové chyty na umělé stěně v Dlouhých Mostech.

Oddíly Matahari a Top Horizont spolu s dalšími dobrovolníky připravili pro děti sedm soutěžních cest různých obtížností, na kterých se všichni pokusili dosáhnout svého maxima. Mezi těžšími cestami nechyběly dokonce ani převisy, kterých se někteří zhostili s neuvěřitelnou lehkostí a ladností. Všichni lezci o sto šest a nadšeně hlásili své dosažené "topy" nebo alespoň číslo expresky, ke které se jim na konkrétní cestě podařilo dolézt. Zdoláním vrcholu však děti nedosáhly pouze vlastního zadostiučinění, ale z maglajz-pytlíků přivázaných ke stropu si mohly vytáhnout sladkou odměnu.

Rychlejší děti, které měly všechny soutěžní cesty již oblezené si mohly lézt na dalších cestách jen tak pro radost anebo si vyzkoušet naší malou ferratu (nebo chcete-li Klettersteig nebo asi nejlépe po našem : zajištěnou cestu), což je mohlo nalákat k vyzkoušení si nějaké takové cesty v létě na skalách.

Některé děti lezly tak, jakoby se přilepené ke stěně už narodily, jiné svůj strach a obavy s obdivuhodnou statečností překonávaly. Každopádně po svém výkonu ze sebe měli všichni zaslouženě dobrý pocit.

Handicapovaní mezi s sebou nesoutěžili a na cestě, která byla připravena hlavně pro ně, soutěžil každý sám se sebou. Zdolání takové cesty je dozajista nejkrásnějším vítězstvím. Před vyhlášením výsledků dětí z dětského domova se muselo rozhodnout o umístění několika lezců se stejným počtem dosažených bodů. Nejprve se všichni inkriminovaní vrhli do převisu a lezli, kam nejdál je jejich svaly pustily. O absolutním vítězi se nakonec rozhodlo jednodušší cestou na rychlost.

Ke svým prvním lezeckým krůčkům se dokonce nechaly přemluvit i maminky, které původně chtěly zastávat pouze funkci doprovodu.

Všichni byli za své sportovní výkony náležitě oceněni několika sladkostmi a drobnostmi od sponzorů. Celý den panovala na místě dobrá nálada, a to jak u lezců, tak u jističů. Proto se těšíme, až se na Dlouhých mostech v neméně dobré náladě opět shledáme.

Autor: Kateřina Wolfová

Fotogalerie

Savvy s.r.o. TOPlist