Kamion

Žlutý antidiskriminační kamion EU

Odpoledne 12. 10. 2006 se konala antidistriminační kampaň Evropské unie, kterou u nás pořádá společnost Omnimedia.

Tato kampaň probíhá od roku 2003 do roku 2007. Jejím cílem je seznámit obyvatele Unie s jejich právy v boji proti diskriminaci na základě, náboženského vyznání, věku, zdravotního postižení a sexuální orientace a také s tím, jak je důležité, aby společnost kolem nás byla různorodá. Kampaň se letos zaměřuje hodně na mladé lidi, proto kamion stál před Vysokou školou ekonomickou v Praze.Kamion brázdí Evropu již třetím rokem. Letos navštívil 13 zemí a zastavil se ve 22 zemích.

V každé zemi má antidistriminační kampaň svého velvyslance, někoho, kdo je jakousi tváří kampaně. U nás jsem tou tváří já. Proto jsem také na kamionu pomáhal, předváděl lezení na umělé stěně, mluvil do médií a přivedl jsem studenty z Gymnázia pro zrakově postižené v Nových Butovicích a klienty z rekvalifikačního a rehabilitačního střediska Dědina.

Vše zahájila a následně celé moderovala Iveta Kováčová (bývala televizní hlasatelka na ČT1) a poté začali hrát bubeníci ze skupiny Tiditade. Po krátkém vystoupení jsem byl na řadě já a musel jsem mluvit do mikrofonu, což já dost nerad, ale co se dalo dělat. Iveta se mnou dělala rozhovor a během něj jsme šli po schůdkách z kamionu ke stěně, kde jsem předvedl lezení na umělé stěně.

Lezení však nebyl jediný doprovodný program. Zájemci si také mohli vyzkoušet, jak složitě se na vozíčku překonávají překážky, na které invalidé narážejí dnes a denně. Dále se mohli vžít do role nevidomých a poznávat předměty po hmatu a podle vůně nebo rozpoznávat nejrůznější zvuky. Každý odvážlivec byl odměněn nějakou maličkostí.

Byla to pro mě zajímavá zkušenost, jak takovéto programy probíhají. Moc se mi to líbilo a měl jsem z toho dobrý pocit, že člověk pomohl dobré věci a také že všichni byli spokojeni. To na takovýchto akcí člověka potěší. Pokud bude zase nějaká takováto nabídka pro mě, nebo pro náš oddíl, tak jí rád a rádi přijmeme.

Děkuji za pozvání na tuto akci.

Autor: Jan Říha

Fotogalerie

Savvy s.r.o. TOPlist